Подгответе здрав и вкусен доручек – Овесна каша со авокадо и праска

Потребно е:

  • 1 излупена праска
  • 5 лажици овесни снегулки
  • 2 лажици кокосов чипс
  • 2 лажици чиа семе
  • пола авокадо, исецкано на тенки ленти
  • 150-200мл вода
  1. Пресечете ја праската на пола и отстранете ја семката. ¾ од праската исечете на коцки и ставете ги во мал сад на рингла.
  2. Додадете ги овесните снегулки, кокосовиот чипс, чија семето и пола од водата гответе ги на среден оган, постојано мешајќи додека не омекне овесот.
  3. Додека овесната каша се подготвува, исецкајте го остатокот од праската на тенки парчиња и авокадото на тенки полумесечини.
  4. Кога овесната каша е готова, ставете ја во соодветен сад и најгоре ставете ги парчињата праска и авокадо. По ваша желба додадете гоџи или бадеми. Доколку не ви е доволно благо, додадете лажица агаве сируп.

СПОДЕЛИ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ