Дали сте подготвени за зимските спортови?

Зимските спортови нудат голема забава, но доколку телото не е добро подготвено воспалението во на мускулите може да ви го наруши убавото расположение. Затоа почнете да се припремате од денес!

Како да се подготвите за зимските спортови?

 • Почнете со вежбање од денес!
 • Комбинирајте ги вежбите: вежби за горен и долен дел на тело, статични и динамични и изведувајте голем број на повторувања.
 • Тренинг за стабилност: вежби што ќе го подобрат балансот и ќе ги зајакнат длабоките мускулни влакна.
 • Вежби за координација-  со помош на овие вежби ќе се продобри издржливоста и реакцијата.
 • Подобрете ја издржливоста и кондицијата-  зимските спортови бараат издржливост и сила за издржување физички и ментален напор во подолг временски период. Па доколку кондицијата и издржливоста ги подигнете на повисоко ниво, ќе ги редуцирате воспалението на мускулите и истоштеноста.
 • Континуитет и фокусираност- Бидете фокусирани при изведувањето на вежбите. Редовноста е многу важна доколку сакате резулати од вежбањето.

6 неделен тренинг

 • Пред секој тренинг загревајте се 10 минути
 • Од сите вежби изведувате по 4 серии.
 • Изведувајте го овој тренинг 6 недели.

Ден 1 (Нозе)

 • 1 минута  во долна позиција од клекнување статично  потпрени ѕид
 • 25 x исчекор во место (со секоја нога)
 • 15 x тесно клекнувања
 • 15 x широко клекнување
 • 15 x истегнувања со прави нозе

Ден 2 (кардио тренинг)

 • возење велосипед/трчање/ пливање 30-60 минути

Ден 3 (горен дел на тело/торзо)

 • 15 x склекови
 • 30 секунди страничен пленк (на секоја страна)
 • 10 x руски твист (секоја страна)
 • 15 x склекови за трицепс
 • 15 x летање во страна – вежба за средно рамо
 • 20 x подигнувања на прави нозе – вежба за долни стомачни мускули
 • 30 секунди пленк

Ден 4 (кардио тренинг)

 • возење велосипед/трчање/ пливање 30-60 минути

Ден 5 (торзо/нозе)

 • 20 x клекнувања
 • 15 x исчекор со скок наизменично (со секоја нога)
 • 20 x широки клекнувања
 • 20 x вежба за стомачни мускули и торзо – возење велосипед легнати на под
 • 20 x шут – вежба за предна ложа на нозе
 • 20 x ножен прегиб – вежба за задна ложа на нозе
 • 30 секунди пленк

Ден 6 (кардио тренинг)

 • возење велосипед/трчање/ пливање 30-60 минути

Ден 7

 • Одмор

Зимско смути

Потребно е:

 • 1 црвено јаболко, излупено и исецкано
 • 2 лажици овес
 • ¼ лажичка цимет
 • ¼ лажичка морско оревче
 • ½ лажица јаворов сируп
 • 240мл млеко по желба

Начин на подготовка:

 • Ставете ги состојките во блендер и блендирајте 3-4 минути, додека добиете мазна текстура.
 • Смесата ставете ја во сад и загрејте ја на рингла на средна јачина. Смесата треба да ја затоплите, не треба да врие.
 • Уживајте!

СПОДЕЛИ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тренинг на плажа

Одморите започнаа. Во чест на сончевото време и пријатните теператури додека сте на одмор искористете да извежбате некој тренинг на плажа. Освен убавиот поглед и

ПРОЧИТАЈТЕ ПОВЕЌЕ »